18° Az bulutlu
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home/kartalot/habernews.org/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 130
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home/kartalot/habernews.org/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 134

Başkan Erdoğan’ın Eylül Ayındaki Diplomasi Trafiği Belli Oldu

Dünya - Ağustos 28, 2018 1:43 pm A A

Eylül ayı Başkan Erdoğan’ın, en yoğun dış ziyaret programlarının olduğu aylardan biri olacak. Erdoğan, 1-3 Eylül’de Kırgızistan’a gidecek. Sırayla 7 Eylül’de İran’da Putin ve Ruhani ile üçlü zirvede buluşacak. ABD’de BM Genel Kurulu’na katılacak, ardından Almanya’da Merkel ile bir araya gelecek.

Başkan Tayyip Erdoğan, Eylül ayında art arda yurt dışı ziyaretler gerçekleştirecek. Erdoğan, sırası ile Kırgızistan, İran, ABD ve Almanya’ya gidecek.

İLK DURAK KIRGIZİSTAN

Eylül ayı içerisinde gerçekleştireceği ziyaretlerde de yeni diyalog kapıları açılması beklenen Erdoğan’ın ilk durağı 1-3 Eylül tarihleri arasında Kırgızistan olacak. Başkent Bişkek’te Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov tarafından resmi törenle karşılanacak olan Erdoğan, Ceenbekov ile yapacağı görüşmede iki ülke arasındaki ticaret hacminin 1 milyar dolara ulaşması için atılacak adımları konuşacak. İkili görüşmeler kapsamında FETÖ ile mücadele konusu da ele alınacak.

TAHRAN’DA ÜÇLÜ ZİRVE

Başkan Erdoğan, Kırgızistan ziyaretinin ardından 7 Eylül’de İran’a gidecek. Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile üçlü bir zirve yapacak. Daha önce Soçi ve Ankara’da düzenlenen üçlü zirve bu kez Tebriz ya da Tahran’da gerçekleşecek. Kritik görüşmede başta İdlib olmak üzere Suriye’de son dönemde yaşanan gelişmeler ele alınacak. Toplantı öncesi genelkurmay başkanları ve istihbarat başkanları düzeyinde de temasların olması planlanıyor. Ayrıca, zirvede ABD’nin 3 ülkeye karşı uyguladığı yaptırımların da gündeme gelmesi bekleniyor.

TÜRK KONSEYİ ZİRVESİ

Başkan Erdoğan, Kazakistan, Özbekistan, Azerbaycan ve Türkmenistan’ın da yer alacağı Türk Konseyi toplantısına katılacak. Türk Konseyi zirvesine katılan liderlerle ikili görüşmeler de yapacak olan Erdoğan ayrıca Kırgızistan’da düzenlenecek 3. Dünya Göçebe Oyunları’nın bir bölümüne de katılacak.

ROTA BM GENEL KURULU

Erdoğan’ın Eylül ayındaki en önemli rotası ise ABD olacak. Erdoğan, BM Genel Kurulu’na katılmak için New York’a gidecek. Bu ziyaret Türkiye ile ABD arasındaki gerilimin ardından gerçekleşecek olması nedeniyle büyük önem taşıyor. Türkiye ile ABD arasındaki siyasi ve ekonomik krizin BM’de ele alınması ve Erdoğan’ın pek çok liderle bir araya gelmesi bekleniyor. Başkan Erdoğan’ın BM temasları kapsamında ABD’nin uluslararası hukuku hiçe sayan uygulamalarıyla ilgili olarak dünya liderlerini de bilgilendirmesi öngörülüyor.

SON ZİYARET ALMANYA’YA

Erdoğan’ın, Eylül ayı sonunda ise Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmek için Almanya’ya gitmesi planlanıyor. Erdoğan ve Merkel, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için atılacak adımları ele alacak. Merkel ile Erdoğan en son ABD’nin ekonomik baskısının ardından telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.Dünya - 1:43 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

NAMAZ VAKİTLERİ

02.06.2020 07:21:06
 • 03:31 İmsak
 • 05:27 Güneş
 • 13:07 Öğle
 • 17:06 İkindi
 • 20:38 Akşam
 • 22:25 Yatsı

YOL DURUMU

HAVA DURUMU

Bekir Pakdemirli kimdir

Bekir Pakdemirli kimdir

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin gelişiyle oluşturulan bakanlıklardan olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Bekir Pakdemirli tarafından yapılmaktadır. Bekir Pakdemirli, 1973 yılında İzmir’de doğdu. Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olan Pakdemirli, Başkent Üniversitesinde İşletme Yüksek Lisans ve Celal Bayar Üniversitesinde iktisat doktora çalışmalarını tamamladı. KARİYERİ Gıda, bilgisayar ve otomotiv alanında çeşitli şirketlerin kuruluşunda bulunan ve yöneticiliğini yapan Pakdemirli, çok […]
TÜM BİYOGRAFİLER