Kısa süreli yağmur
  • EURO 6.59
  • DOLAR 6.11

Rusya, Mevcut En Büyük Uzay Radyo Teleskobunu Ay’ın Yörüngesine Gönderecek

Teknoloji - Ocak 8, 2019 9:00 pm A A
Gittikçe hızlanan uzay yarışı, bir yandan da gök biliminin de hızlanmasını sağlıyor. Rusya, 2020’lerin ortalarında Ay’ın yörüngesine mevcut en büyük radyo teleskopunu göndermeyi hedefliyor.

Rusya’nın, Ay’ın yörüngesine göndereceği teleskop, mevcut en büyük radyo teleskopu olacak. 2020’li yılların ortalarında tamamlanması planlanan teleskopla evrenin daha detaylı fotoğraflarının elde edilmesi hedefleniyor.

Uzay yarışındaki dişli oyunculardan olan Rusya’nın Ay’ın yörüngesine göndereceği teleskopunun adı Milimetron olacak. Şu an uzaydaki en büyük teleskop olan RadioAstron’dan daha büyük olacak olan Milimetron ile evren daha detaylı fotoğraflanabilecek.

Rusya Bilimler Akademisi Uygulamalı Fizik Enstitüsü’nden Vyaçeslav Vdovin, Milimetron’un RadioAstron’dan 4 kat daha net fotoğraflar çekebileceğini söyledi. Ay’ın yüzeyindeki bir araçla entegre olarak çalışacak olan teleskop bir buçuk milyon kilometre kadar uzağı gözlemleyebilecek.

Milimetron Projesinin Teknik Müdürü Aleksey Smirnov, yeni teleskopun da RadioAstron gibi on metre çapında bir anteninin olduğunu, ancak daha etkili bir çalışma frekansı ve kriyojenik ayna gibi farklı farklı özelliklerinin de olduğunu dile getirdi.

Kaynak : https://tr.sputniknews.com/rusya/201901081036991945-rusya-2020li-yillarda-aya-en-buyuk-radyo-teleskopu-gonderecek/

Teknoloji - 9:00 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

NAMAZ VAKİTLERİ

21.02.2020 02:16:29
  • 06:20 İmsak
  • 07:45 Güneş
  • 13:23 Öğle
  • 16:21 İkindi
  • 18:51 Akşam
  • 20:11 Yatsı

YOL DURUMU

HAVA DURUMU

Bekir Pakdemirli kimdir

Bekir Pakdemirli kimdir

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin gelişiyle oluşturulan bakanlıklardan olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Bekir Pakdemirli tarafından yapılmaktadır. Bekir Pakdemirli, 1973 yılında İzmir’de doğdu. Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olan Pakdemirli, Başkent Üniversitesinde İşletme Yüksek Lisans ve Celal Bayar Üniversitesinde iktisat doktora çalışmalarını tamamladı. KARİYERİ Gıda, bilgisayar ve otomotiv alanında çeşitli şirketlerin kuruluşunda bulunan ve yöneticiliğini yapan Pakdemirli, çok […]
TÜM BİYOGRAFİLER