10° Açık
  • EURO 6.57
  • DOLAR 6.07

Eski Google Çalışanı: Yapay Zekalı Silahlar Savaş Başlatabilir

Teknoloji - Eylül 15, 2019 10:18 pm A A

Üst düzey görevli, eski bir Google yazılım mühendisinin uyarılarına göre, yeni nesil otonom silahlar veya “katil robotlar” istemeden savaş başlatabilir veya büyük bir zulüm gerçekleştirebilir.

Geçen yıl ABD askeri drone teknolojisini geliştirmek için Google tarafından yönlendirilen ve bu sebeple Google’dan istifa eden Laura Nolan, yapay zekalı ve insan tarafından kontrol edilemeyen bütün “katil robotların” yasaklanması ve onların da kimyasal silahlar ile benzer statüde olması gerektiğini söyledi.

iha

Eski Google çalışanının açıklamaları

s 400

Nolan, ‘Katil Robotları Durdurma Kampanyası’na katılarak New York ve Cenova’da Birleşmiş Milletler diplomatlarını olası riskler hakkında uyardı. Aynı bölgede ne kadar fazla makine varsa felaket riskinin o kadar artacağını belirtirken, bu savaş makinalarının savaş yasaları altında bile yasadışı cinayetler işleyebileceğini ve vahşetlere yol açabileceklerini belirtti. Aynı zamanda makinaların tahmin edilemeyen hareketler yapıp beklenmeyen şekilde çalışabileceklerini belirtirken, bu yüzden insan kontrolü altında olmalarını, aksi takdirde yasaklanmaları gerektiğini söyledi.

Maven Projesi adıyla anılan bu projenin insanlar için İHA’lardan daha tehlikeli olduğunu belirten Nolan, geliştirilen programın 18 yaşındaki bir düşman askeri ile 18 yaşındaki tavşan avlayan herhangi birini nasıl ayırt edeceğini sorarak olası riskler üzerine dikkatleri yoğunlaştırdı. Nolan ayrıca otonom silahların tamamen yasaklanmasını söylemediğini belirtirken, tam otonom sistemler yerine insan kontrolü ile çalışan teknolojilerin kullanılması gerektiğini belirtti.

Tam otonom silah tehdidi

Askeri güç amacıyla programlanan tam otonom silahlardan bazıları:

Amerikan Donanması AN-2 Anaconda gambotu: Tamamen yapay zeka ile geliştirilmiş bu deniz aracı, herhangi bir insan müdahalesi olmaksızın uzun süreler boyunca alan gözlemi yapabiliyor. Rusya T-14 Armata Tankı: Tamamen insansız ve otonom yapılması üzerine çalışmalar devam ederken gelen saldırıları anında müdahale etmek için tasarlanıyor. Pentagon’un yaptığı açıklamalara göre henüz silahsız olarak tasarladıkları savaş gemisinin robotik savaşlarda çok büyük avantaj sağlayabileceği belirtildi. 3 aya kadar su üzerinde gezebilecek bu gemi tamamen mürettebatsız olmasının yanı sıra 40 metre uzunluğunda olması planlanıyor

Teknoloji - 10:18 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

NAMAZ VAKİTLERİ

18.02.2020 11:17:37
  • 06:25 İmsak
  • 07:50 Güneş
  • 13:23 Öğle
  • 16:17 İkindi
  • 18:46 Akşam
  • 20:06 Yatsı

YOL DURUMU

HAVA DURUMU

Bekir Pakdemirli kimdir

Bekir Pakdemirli kimdir

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin gelişiyle oluşturulan bakanlıklardan olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Bekir Pakdemirli tarafından yapılmaktadır. Bekir Pakdemirli, 1973 yılında İzmir’de doğdu. Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olan Pakdemirli, Başkent Üniversitesinde İşletme Yüksek Lisans ve Celal Bayar Üniversitesinde iktisat doktora çalışmalarını tamamladı. KARİYERİ Gıda, bilgisayar ve otomotiv alanında çeşitli şirketlerin kuruluşunda bulunan ve yöneticiliğini yapan Pakdemirli, çok […]
TÜM BİYOGRAFİLER