20° Parçalı bulutlu
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home/kartalot/habernews.org/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 130
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home/kartalot/habernews.org/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 134

Nesli Tükenmek Üzere Olan Beyaz Gergedanlar ‘Tüp Bebek’ Yöntemiyle Kurtarılabilir

Teknoloji - Eylül 15, 2019 3:00 am A A

2018 yılında Kenya’daki Ol Pejata adı verilen koruma alanında yer alan son erkek beyaz gergedanın ölmesinin ardından bilim insanları çalışmalarını hızlandırmışlardı. Çünkü geriye sadece Fatu ve Najin isimli 2 tane dişi beyaz gergedan kaldı. İki dişinin doğal yollarla türlerinin devamlılığını sağlama gibi bir şansı olmadığı için de bilim insanları olaya müdahale etti.

İki gergedana da bir şey olacak olursa bir türün sonunun gelmesi söz konusuydu. Bu yüzden bilim insanları laboratuvar ortamlarındaki çalışmalarını hızlandırdı. İnsanlığın kendi elleriyle yok olmaya ittiği bir türü, yine kendi elleriyle kurtarabilmelerinin mümkün olduğunun farkına varan bilim insanları, laboratuvar ortamında türün devamlılığını sağladı.

Laboratuvar ortamında embriyolar oluşturuldu:

Uzun uğraşlar sonucunda uluslararası bilim insanları konsorsiyumu tarafından bir açıklama geldi. Fatu ve Najin’deki olgunlaşmamış yumurtaları başarıyla çıkartıp, onları İtalya’da yer alan Avantea laboratuvarına taşıdıklarını belirttiler.

Yumurtalar döllenmeye hazır hale geldikleri zaman, şu anda hayatta olmayan iki erkek beyaz gergedanın spermleriyle döllenme işlemi gerçekleştirildi. Her ne kadar Najin’in yumurtaları sperm kalitesinin düşük olmasından dolayı başarısız olmuş olsa bile, Fatu’nun yumurtalarından embriyo üretimi başarıyla sonuçlandı. Konsorsiyumun ortaklarından biri olan Leibniz Hayvanat Bahçesi ve Vahşi Yaşam Araştırmaları Enstitüsü, embriyonun dondurulduğunu açıkladı. 

Najin ve Fatu’n hamile kalamayacağı için yumurtalar başka taşıyıcı annelere yerleştirilecek. Eğer bu çalışma sonuç verecek olursa beyaz gergedanların nesli kurtulmayı başarabilir.

Teknoloji - 3:00 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

NAMAZ VAKİTLERİ

03.06.2020 15:15:45
 • 03:30 İmsak
 • 05:26 Güneş
 • 13:07 Öğle
 • 17:06 İkindi
 • 20:38 Akşam
 • 22:26 Yatsı

YOL DURUMU

HAVA DURUMU

Bekir Pakdemirli kimdir

Bekir Pakdemirli kimdir

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin gelişiyle oluşturulan bakanlıklardan olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Bekir Pakdemirli tarafından yapılmaktadır. Bekir Pakdemirli, 1973 yılında İzmir’de doğdu. Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olan Pakdemirli, Başkent Üniversitesinde İşletme Yüksek Lisans ve Celal Bayar Üniversitesinde iktisat doktora çalışmalarını tamamladı. KARİYERİ Gıda, bilgisayar ve otomotiv alanında çeşitli şirketlerin kuruluşunda bulunan ve yöneticiliğini yapan Pakdemirli, çok […]
TÜM BİYOGRAFİLER