25° Parçalı az bulutlu
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home/kartalot/habernews.org/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 130
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home/kartalot/habernews.org/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 134

Telefonların Aşırı Isınma Sorununa Potansiyel Bir Çözüm Bulundu

Teknoloji - Aralık 2, 2019 11:48 pm A A

Günümüzde kullanılan elektronik cihazlar, içlerinde bulunan bitleri manyetik olarak etkileyen sistemler kullanıyor. Singapur Devlet Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden araştırmacılar, ‘dönüş dalgası’ adı verilen bir manyetizma sistemi geliştirdi. Bu da cihazların daha verimli çalışmasını sağlıyor. 

Geleneksel elektronik yongalarındaki joule ısı dönüşümü nedeniyle cihazların sıcaklıkları yükselir. Bunun sebebi cihazın içerisinde sürekli hareket hâlinde bulunan akımdır. Bu yöntem de hem yongaların yeterince verimli olmasını engeller hem de enerjinin boşa gitmesine neden olur. 

Akım yerine dönüş kullanılacak:

araştırmacı

Araştırmacılar, geleneksel elektronikte kullanılan elektron enjeksiyon yöntemlerini kullanmak yerine mıknatıslanmayı değiştirmekte ‘dönüş dalgaları’ kullanmayı başardı. Dönüş dalgaları, manyetik materyallerin sıralanmasında bozunmalar yaratıyor ve kuasi parçacık açısından ele alındığında magnolar olarak adlandırılıyor.

Bilim insanları, yaptıkları çift katlı sistemde bir antiferromagnetik manon taşıma kanalı ve bir topolojik yalıtkan dönüş kaynağı kullandı. Dünya tarihinde bir ilk olarak dönüş dalgası kullanan ve bir sonraki ferromanyetik katmana oda sıcaklığında yüksek verimlilikle geçen bir sistem tanıtmış oldular.

Yeni geçiş sistemi, hareketli şarjı geride bırakıyor. Hâliyle daha az joule ısı dönüşümü oluyor. Bu da genel olarak sistemin devamlı olarak ısınmasının önüne geçiyor. Araştırmanın başında bulunan profesör Yang, ısınma sorunlarıyla sık karşılaştıklarını ve bu sorunları ortadan kaldırmak için böyle çalışmalar yaptıklarını söyledi. Genel olarak cihazların ısınması ve yavaşlamasını çözmek istediklerini de ekledi.

Potansiyel kullanım alanları:

ferromagnet

Profesör Yang, magnon torkunun oda sıcaklığında manyetizma geçişini sağlayabileceğini göstermenin ilk amaçları olduğunu söyledi. Bu özel yapı, daha uzun süreli ve daha düşük ayrışmalı elektron dönüşleri yapmayı mümkün kılıyor. 

Daha sonra bu teknoloji kullanılarak manyetik RAM’ler (MRAM) oluşturulabilecek. “Manyetizma dönüşümünde magnon tork sistemi üzerine raporumuzun, ‘dönüştronikler’ açısından oyunu değiştireceğini umuyoruz” diyen araştırmacılardan Dr. Wang, bu raporun ardından yeni magnonik araştırmalarının dışında mangonlarla çalışan cihazların gelişim sürecinin de görüleceğini söyledi. 

Ekip, araştırmalarına daha da verimli magnon sistemler geliştirme çalışmalarıyla devam edecek. Ayrıca magnonların elektronik cihazlarda kullanılması sağlanacak. Araştırma, 29 Kasım’da Science dergisinde yayınlandı. 

Teknoloji - 11:48 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

NAMAZ VAKİTLERİ

14.07.2020 13:49:58
 • 03:43 İmsak
 • 05:37 Güneş
 • 13:15 Öğle
 • 17:13 İkindi
 • 20:43 Akşam
 • 22:29 Yatsı

YOL DURUMU

HAVA DURUMU

Bekir Pakdemirli kimdir

Bekir Pakdemirli kimdir

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin gelişiyle oluşturulan bakanlıklardan olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Bekir Pakdemirli tarafından yapılmaktadır. Bekir Pakdemirli, 1973 yılında İzmir’de doğdu. Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olan Pakdemirli, Başkent Üniversitesinde İşletme Yüksek Lisans ve Celal Bayar Üniversitesinde iktisat doktora çalışmalarını tamamladı. KARİYERİ Gıda, bilgisayar ve otomotiv alanında çeşitli şirketlerin kuruluşunda bulunan ve yöneticiliğini yapan Pakdemirli, çok […]
TÜM BİYOGRAFİLER
echo '
';