12° Az bulutlu
  • EURO 7.40
  • DOLAR 6.79

Wikipedia Engeline İlişkin Karar Resmen Kaldırıldı

Teknoloji - Ocak 15, 2020 6:49 pm A A

Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla Wikipedia’nın Türkiye’de yeniden erişime açılması için bir engel daha kalktı. Bu sabah Resmi Gazete’de yayımlanan Anayasa Mahkemesi’nin kararına uyum sağlayan son karara göre Wikipedia’nın önünde hukuki engel kalmadı. 

Anayasa Mahkemesi, 2017’den bu yana yürürlükte olan Wikipedia erişim engelinin ardındaki sebeplerin “net olarak anlaşılamaması” nedeniyle sitenin tekrar erişime açılmasını istemişti. Wikimedia Vakfı ile uzun süredir yapılan görüşmeler de olumlu sonuca katkı sağlamış görünüyor. 

Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin Wikipedia kararı:

wikipedia vikipedi

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu tarafından UYAP bilgi sistemi üzerinden aktarılan ilk karara ilişkin Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği, geçerli olan erişim engeli kararını tekrar ele aldı.Yapılan incelemeler sonucunda, Wikipedia’ya tekrar erişimin sağlanması kararı verildi. 

Bu karar ile birlikte, Wikipedia’nın önündeki bir hukuki engel daha ortadan kaldırılmış oldu. Bundan sonraki süreç ise BTK’ya emanet. BTK, alınan hukuki kararlar neticesinde, Wikipedia’nın erişim yasağını her an kaldırabilir. 

Gelişmeleri anbean aktarmaya devam edeceğiz.
 

Teknoloji - 6:49 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

NAMAZ VAKİTLERİ

08.04.2020 16:07:38
  • 05:00 İmsak
  • 06:29 Güneş
  • 13:11 Öğle
  • 16:49 İkindi
  • 19:43 Akşam
  • 21:07 Yatsı

YOL DURUMU

HAVA DURUMU

Bekir Pakdemirli kimdir

Bekir Pakdemirli kimdir

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin gelişiyle oluşturulan bakanlıklardan olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Bekir Pakdemirli tarafından yapılmaktadır. Bekir Pakdemirli, 1973 yılında İzmir’de doğdu. Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olan Pakdemirli, Başkent Üniversitesinde İşletme Yüksek Lisans ve Celal Bayar Üniversitesinde iktisat doktora çalışmalarını tamamladı. KARİYERİ Gıda, bilgisayar ve otomotiv alanında çeşitli şirketlerin kuruluşunda bulunan ve yöneticiliğini yapan Pakdemirli, çok […]
TÜM BİYOGRAFİLER