Açık
  • EURO 6.65
  • DOLAR 6.13

Bilim İnsanları, İyi Yalan Söyleyen İnsanların 3 Ortak Özelliğini Açıkladı

Teknoloji - Ocak 24, 2020 6:31 pm A A

Her ne kadar itiraf etmekte zorlansak da hemen hepimiz günlük hayatımızda küçük yalanlar söylüyoruz. İşe geç kaldığımızda, arkadaşımızın yaptığı kötü bir yemeği yemek zorunda olduğumuzda ya da rahatsız edici bir ortamdan uzaklaşmak istediğimizde, yalan söylüyoruz. 

Ama bazı insanlar, yalan söylemek konusunda diğerlerinden çok daha iyi görünüyorlar. Hollanda’da bulunan Maastricht Üniversitesi’nden Brianna Verigin ve ekibi, yalan söylemek konusunda iyi olduklarını düşünen insanlar üzerinde bir çalışma gerçekleştirdi. Verigin ve ekibi, gerçekleştirdiği çalışmayla iyi yalancıların bazı ortak özelliklerini belirledi. 

Brianna Verigin ve meslektaşlarının çalışmasının sonuçlarının paylaşıldığı makale PLOS One’da yayınlandı. Maastricht Üniversitesi’nden araştırmacıların gerçekleştirdiği çalışmaya 194 insan katıldı. Katılımcılardan yalan söyleme yeteneklerini 1 ile 10 arasında puanlamaları, son 24 saat içinde kaç yalan söyledikleri, bu yalanları kime söyledikleri gibi soruların bulunduğu çoktan seçmeli bir anket uygulandı. Çoktan seçmeli anketin devamında katılımcılardan yalan söylerken geliştirdikleri stratejileri paylaşmaları da istendi.

İyi yalancılar, yalan stratejilerine fazla güveniyorlar

yalancıların özellikleri

194 katılımcının katıldığı anket çalışmasında kendini iyi yalancı olarak değerlendiren insanların üç ortak özelliği saptandı. Araştırma sonuçlarına göre kendilerini iyi yalancı olarak değerlendiren insanların ilk ortak özelliği, günlük hayatlarında çok fazla yalan söylemeleri. Katılımcıların yüzde 39’unun ise günlük hayatların hiç yalan söylemedikleri anlaşıldı. 

Günlük hayatlarında çok fazla yalan söyleyen insanların bir diğer ortak özelliği ise çoğunlukla meslektaşlarına ve arkadaşlarına yalan söylemesi. İyi yalan söylediklerini düşünen insanların son ortak noktası ise yüz yüze iletişim sırasında yalan söyleme eğiliminde olmaları ve yalan söyleme stratejilerine büyük ölçüde güvenmeleri.

yalancıların özellikleri

İyi yalan söylediklerine inanan insanların birkaç popüler yalan söyleme stratejisi mevcut. Çalışmaya katılan insanların yüzde 17.6’sı, yalan söyledikleri ifadeyi açık ve basit şekilde dile getirirken, yüzde 13.2’si ayrıntıları belirsiz bırakıyor. Çalışma sonuçlarında en öne çıkan yalan söyleme stratejisi ise yalanı gerçeğe uygun ifadelerin arasına saklamak şeklinde belirlendi. 

Günlük hayatta kullandıkları yalanlar nedeniyle kendilerini iyi yalancılar olarak niteleyen insanların yüzde 23.2’si kadınlardan oluşurken, yüzde 62.7’sini erkekler oluşturuyor. 

İlk başta da söylediğimiz gibi, birçok insan günlük hayatındaki bazı küçük sorunlardan kaçınmak için küçük yalanların arkasına saklanıyor. Ancak Hollanda’da gerçekleştirilen çalışma, büyük bir insan grubunun günlük hayatlarında sık sık yalan söylediklerini ortaya koyuyor. Brianna Verigin ve ekibinin çalışması, iyi yalan söylemeyi öğretmekten öte; sık sık yalan söyleyen insanlar hakkında bir fikir edinilmesini sağlayabilir. 

Teknoloji - 6:31 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

NAMAZ VAKİTLERİ

25.02.2020 08:56:27
  • 06:14 İmsak
  • 07:39 Güneş
  • 13:22 Öğle
  • 16:24 İkindi
  • 18:56 Akşam
  • 20:15 Yatsı

YOL DURUMU

HAVA DURUMU

Bekir Pakdemirli kimdir

Bekir Pakdemirli kimdir

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin gelişiyle oluşturulan bakanlıklardan olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Bekir Pakdemirli tarafından yapılmaktadır. Bekir Pakdemirli, 1973 yılında İzmir’de doğdu. Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olan Pakdemirli, Başkent Üniversitesinde İşletme Yüksek Lisans ve Celal Bayar Üniversitesinde iktisat doktora çalışmalarını tamamladı. KARİYERİ Gıda, bilgisayar ve otomotiv alanında çeşitli şirketlerin kuruluşunda bulunan ve yöneticiliğini yapan Pakdemirli, çok […]
TÜM BİYOGRAFİLER