Açık
  • EURO 6.65
  • DOLAR 6.13

Çinli Bilim İnsanından ‘Corona Virüsü’ Açıklaması: Henüz En Kötüsünü Görmedik

Teknoloji - Ocak 24, 2020 6:33 pm A A

11 milyondan fazla insanın yaşadığı Wuhan kentinde ortaya çıkan ve ilk olarak bir yılandan insana geçtiği tahmin edilen yeni tip corona virüsü, şu ana kadar toplam dokuz ülkede 800’den fazla kişiye bulaştı. Çin’de beş kentte kendini gösteren gizemli virüs, kısa sürede 26 kişinin yaşamına mal oldu.

Çinli bir virolog, henüz bu yeni hastalığın en kötü evresini görmediğimizi söylüyor. Çin merkezli haber kanalı Caixin’e açıklamalarda bulunan Guan Yi, corona virüsünün 2003’te şiddetli akut solunum sendromu (SARS) salgınının 10 katına ulaşabileceğini belirtti. Guan, corona virüsü ailesinde bulunan SARS’ın tanımlanmasına yardımcı olan tıp uzmanlarından biriydi. 8.000’den fazla insana bulaşan enfeksiyon, 774’ünün hayatını kaybetmesine neden olmuştu.

“Corona virüsü, henüz en tehlikeli evresine ulaşmadı”

corona virüsü belirtileri

Yeni tip corona virüsünün en azından şu aşamada SARS kadar tehlikeli olmadığını belirten Guan, buna rağmen Çinli yetkililerin enfeksiyonunun yayılmasını durdurmak için “altın zamanı” kaçırdığı söylüyor. Corona virüsünün kuluçka süresinin yaklaşık sekiz gün olduğunu belirten virolog, Wuhan kentindeki yetkililerin yapması gerekeni yapmadığını düşünüyor. Washington Post, 15 Ocak’ta Wuhan’dan trenle 300.000 kişinin seyahat ettiğini yazmıştı.

corona virüsü

Guan ayrıca salgının ortaya çıktığı yer olarak tahmin edilen Güney Çin Deniz Ürünleri Toptan Pazarı’ndaki temizlik faaliyetlerinde virüse dair kritik kanıtların ortadan kaybolduğunu söylüyor. Johns Hopkins Üniversitesi’nden Eric Toner ise corona virüsünün SARS’tan önemli ölçüde daha hafif görünmesine rağmen, kişiden kişiye daha hızlı geçtiğine dikkat çekiyor.

Şu ana kadar Çin dışında, ABD, Tayland, Japonya, Güney Kore, Tayvan, Vietnam, Singapur ve Suudi Arabistan’ın yanı sıra Makao ve Hong Kong şehirlerinde corona virüsü vakaları bildirildi. Salgına yönelik yoğun tedbirler alan Türkiye, Wuhan şehrinden İstanbul’a düzenlenen uçak seferlerini durdurdu. 

Corona virüsüne yakalanan insanların dehşete düşüren görüntüleri

Teknoloji - 6:33 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

NAMAZ VAKİTLERİ

25.02.2020 08:22:05
  • 06:14 İmsak
  • 07:39 Güneş
  • 13:22 Öğle
  • 16:24 İkindi
  • 18:56 Akşam
  • 20:15 Yatsı

YOL DURUMU

HAVA DURUMU

Bekir Pakdemirli kimdir

Bekir Pakdemirli kimdir

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin gelişiyle oluşturulan bakanlıklardan olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Bekir Pakdemirli tarafından yapılmaktadır. Bekir Pakdemirli, 1973 yılında İzmir’de doğdu. Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olan Pakdemirli, Başkent Üniversitesinde İşletme Yüksek Lisans ve Celal Bayar Üniversitesinde iktisat doktora çalışmalarını tamamladı. KARİYERİ Gıda, bilgisayar ve otomotiv alanında çeşitli şirketlerin kuruluşunda bulunan ve yöneticiliğini yapan Pakdemirli, çok […]
TÜM BİYOGRAFİLER