10° Açık
  • EURO 6.62
  • DOLAR 6.10

Rolls-Royce, 2029 Yılına Kadar Mini Nükleer Reaktörler İnşa Edeceğini Açıkladı

Teknoloji - Ocak 24, 2020 6:31 pm A A

Dünyanın en büyük mühendislik ve havacılık şirketlerinden biri olan Rolls-Royce, bazı kesimlerin tepkisini çekecek olan enerji vizyonunu açıkladı. Teknoloji şirketi, 2029 yılına kadar mini nükleer reaktörler inşa etmeyi planladığını söyledi.

Öte yandan İngiltere’deki muhalif partiler, ülkenin nükleer enerjiyi tamamen bırakması, bunun yerine daha ucuz yenilenebilir enerji çözümlerine odaklanması gerektiğini söylüyorlar. Çevreciler, nükleer enerji konusunda ikiye bölünmüş durumda. Bazıları bunun tehlikeli ve pahalı olduğunu savunurken, bazıları ise 2050 yılına kadar sıfır emisyona ulaşmak için tüm teknolojilere ihtiyaç olduğunu düşünüyor.

Rolls-Royce, 2029 yılına kadar 10 ila 15 mini nükleer reaktör inşa etmek istiyor

rolls royce nükleer reaktör

Endüstri liderleri, mini reaktörlerin deniz ve rüzgarı santralleri gibi düşük maliyetli yenilenebilir enerjilerle fiyat konusunda rekabet edebileceğinden emin. Rolls-Royce, küçük modüler reaktörler inşa etmek ve bunları Cumbria veya Galler’deki eski nükleer tesislere kurmak için bir konsorsiyuma liderlik ediyor. Şirket, 2029 yılına kadar 10 ila 15 arasında mini nükleer reaktör inşa etmeyi hedefliyor. Projede öngörülen maliyetin 3 milyar sterlin dolaylarında olduğu belirtiliyor.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Rolls-Royce’un baş teknoloji sorumlusu Paul Stein, “İşin püf noktası, gelişmiş dijital kaynak yöntemleri ve robotik montaj yöntemleri kullanan fabrikalarda” dedi. Nükleer enerji santralleri inşa etmenin üretim maliyetlerini önemli ölçüde azaltacağını savunan Stein, böylece elektriği daha ucuza mal edeceklerini söylüyor.

Teknoloji - 6:31 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

NAMAZ VAKİTLERİ

25.02.2020 09:24:04
  • 06:14 İmsak
  • 07:39 Güneş
  • 13:22 Öğle
  • 16:24 İkindi
  • 18:56 Akşam
  • 20:15 Yatsı

YOL DURUMU

HAVA DURUMU

Bekir Pakdemirli kimdir

Bekir Pakdemirli kimdir

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin gelişiyle oluşturulan bakanlıklardan olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Bekir Pakdemirli tarafından yapılmaktadır. Bekir Pakdemirli, 1973 yılında İzmir’de doğdu. Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olan Pakdemirli, Başkent Üniversitesinde İşletme Yüksek Lisans ve Celal Bayar Üniversitesinde iktisat doktora çalışmalarını tamamladı. KARİYERİ Gıda, bilgisayar ve otomotiv alanında çeşitli şirketlerin kuruluşunda bulunan ve yöneticiliğini yapan Pakdemirli, çok […]
TÜM BİYOGRAFİLER