25° Açık
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home/kartalot/habernews.org/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 130
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home/kartalot/habernews.org/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 134

ABD, Huawei’ye Geçici Lisans Programı İçin 45 Gün Ek Süre Verdi

Teknoloji - Şubat 14, 2020 10:18 am A A

Çinli teknoloji devi Huawei, bir süredir ABD yönetiminin baskısı altında. ABD’li yetkililer, geçtiğimiz mayıs ayında yaptıkları açıklamalarla Huawei‘yi casusluk yapmak ve Çin hükümetine bilgi sızdırmakla suçladılar. Bu suçlamaların tümünü reddeden Huawei, ABD yönetimine karşı adeta başkaldırdı ancak bu başkaldırma, büyük bir ambargoyla sonuçlandı.

ABD Ticaret Bakanlığı o dönemlerde yaptığı açıklamalarla Huawei’nin, ABD’li şirketlerle ticaret yapamayacağını söylemişlerdi. Ancak kısa bir süre sonra aldığı bu kararı esneten ABD hükümeti, Huawei için geçici bir lisans programı başlattı. Bu program kapsamında ABD’li şirketler yetkililerin vereceği lisans kapsamında Huawei ile ticaret yapabileceklerdi.

Huawei

ABD yönetiminin lisans süreci, 19 Ağustos’ta başlamış ve 3 ay olarak belirlenmişti. Ancak kasım ayına geldiğimizde, ABD’nin Huawei’ye verdiği süre 3 ay daha uzatılmıştı. 18 Kasım 2019’da başlayan ikinci üç aylık süreç, önümüzdeki günlerde sona erecekti ancak şimdi, ABD yönetimi yeni bir açıklama daha yaptı ve Huawei’ye üçüncü bir ek süre süre daha verdi.

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda, Huawei’nin ABD’li şirketlerle iş yapmasının yolunu açan geçici lisans programının 45 gün daha uzatılmasına karar verildiği ifade edildi. Yani Huawei, önümüzdeki bir buçuk aylık süreçte de ABD’li şirketlerle ticari yaşamına rahatça devam edebilecek. Ancak bu 45 günün sonunda ne olacağı bilinmiyor.

Huawei

Huawei’ye 45 gün daha ek süre tanıyan ABD, diğer yandan da Huawei’ye çeşitli suçlamalar yöneltmeye devam ediyor. Birkaç gün önce yapılan açıklamalarda Huawei’yi dünyadaki tüm mobil ağlara sızmakla suçlayan ABD’li yetkililer, dün yaptıkları açıklamalarla da Huawei ve ABD’li iştiraklerinin şantaj yaptığını ve komplo kurduğunu açıkladılar.

Bu sürecin sonunda ne olacağı belirsizliğini korurken, Huawei’nin ciddi anlamda yara almaya başladığını söyleyebiliriz. Çünkü tüketiciler, bir süredir Huawei’nin ürettiği akıllı telefonlara sıcak bakamıyorlar. Özellikle de Huawei’nin Google servisleri bulunmayan telefonları, kullanıcıları geri çekiyor ve şirket bu konuda çok ciddi bir zarar görüyor. İlerleyen dönemler, Huawei için daha da kritik bir hal alacakmış gibi görünüyor.

Teknoloji - 10:18 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

NAMAZ VAKİTLERİ

12.08.2020 00:48:24
 • 04:26 İmsak
 • 06:04 Güneş
 • 13:14 Öğle
 • 17:04 İkindi
 • 20:14 Akşam
 • 21:46 Yatsı

YOL DURUMU

HAVA DURUMU

Bekir Pakdemirli kimdir

Bekir Pakdemirli kimdir

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin gelişiyle oluşturulan bakanlıklardan olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Bekir Pakdemirli tarafından yapılmaktadır. Bekir Pakdemirli, 1973 yılında İzmir’de doğdu. Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olan Pakdemirli, Başkent Üniversitesinde İşletme Yüksek Lisans ve Celal Bayar Üniversitesinde iktisat doktora çalışmalarını tamamladı. KARİYERİ Gıda, bilgisayar ve otomotiv alanında çeşitli şirketlerin kuruluşunda bulunan ve yöneticiliğini yapan Pakdemirli, çok […]
TÜM BİYOGRAFİLER
echo '
';