25° Parçalı az bulutlu
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home/kartalot/habernews.org/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 130
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home/kartalot/habernews.org/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 134

Sevgililer Günü için 20 film

Magazin - Şubat 14, 2020 11:15 am A A
Sevgililer Günü için 20 film

Bir Gecede Oldu 1934
(It Happened One Night) Yönetmen: Frank Capra

İstemediği bir evlilikten kaçan şımarık bir zengin kızıyla haber peşinde koşan bir muhabirin yolculuk öyküsü, bugün birçok sinema tarihçisi tarafından “romantik komedi türünün öncüsü” olarak kabul ediliyor. Çatışma ve zıtlaşmadan doğan durum komedisinin romantik bir aşk hikâyesine zemin hazırlaması tam da bu filmle başladı. Capra gibi büyük bir ustanın elinden çıkan “Bir Gecede Oldu”, bugün en az kendisi kadar ünlü sahneleriyle de tanınıyor.

Sevgililer Günü için 20 film

Claudette Colbert’in eteğini sıyırarak otostop yapması ve çiftin geceyi geçirdikleri yerlerde aralarına perde çekmeleri, daha sonra belki de yüzlerce filmde kullanıldı. Ama bu listeye girmesinin tek nedeni, öncü olması değil, aradan geçen onca seneye rağmen hâlâ aynı ilgiyle seyredilmesi…

 

Sevgililer Günü için 20 film

His Girl Friday 1940
Yönetmen: Howard Hawks

Cary Grant’in canlandırdığı gazete editörü, evlenip muhabirliği bırakacağını söyleyen eski karısını (Rosalind Russell) elinde tutmak için elinden ne gelirse yapmaya kararlıdır.

Sevgililer Günü için 20 film

Çabaları önce şahane bir durum komedisine sonra da sinema tarihinin erken dönem romantik komedilerinden birine dönüşür. Adeta makineli tüfek hızında üst üste düşen diyaloglarıyla sinema tarihinde bir ilke imza atan film, Charles Lederer’in harika senaryosunu Hollywood’un büyük yönetmenlerinden Howard Hawks’ın ustalığıyla birleştiriyor. Bir eleştirmenin söylediği gibi Cary Grant sanki tam da bu rolü oynamak için doğmuştu… Hiçbir zaman eskimeyecek bir klasik…

 

Sevgililer Günü için 20 film

Aşk ve Ölüm 1946
(A Matter of Life and Death) Yönetmenler: Michael Powell, Emeric Pressburger

İkinci Dünya Savaşı’nda geçen fantastik bir aşk filmi. David Niven, bir İngiliz pilotunu, Kim Hunter ise onun sesine âşık olan Amerikalı bir kadını oynuyor. 

Sevgililer Günü için 20 film

Filmde öbür dünyaya çıkan merdivenler, fantastik mahkemeler, çok romantik anlar ve kararlar var. Şu cümle filme de damgasını vuruyor: “Evrende kanundan daha güçlüsü yoktur ama Dünya’da en güçlüsü aşktır.”

 

Sevgililer Günü için 20 film

Roma Tatili 1953
(Roman Holiday) Yönetmen: William Wyler

Her anı önceden tespit edilmiş, resmiyet dolu programlı hayatından çok sıkılan Prenses Ann (Audrey Hepburn) kurtuluşu kaçmakta bulur. Artık özgür ve sıradan biridir.

Sevgililer Günü için 20 film

Parkta tanıştığı Amerikalı gazeteci Joe (Gregory Peck) ise onun bir prenses olduğundan habersizdir. Nostaljik Roma manzaraları eşliğinde duygusal bir başyapıt. Başta bazı Yeşilçam melodramları olmak üzere birçok filme esin kaynağı olduğunu hatırlatalım.

 

Sevgililer Günü için 20 film

Bazıları Sıcak Sever 1959
(Some Like It Hot) Yönetmen: Billy Wilder

Chicago’da bir mafya hesaplaşmasına şahit olan iki müzisyen arkadaş, Joe (Tony Curtis) ve Jerry (Jack Lemmon),peşlerine düşen gangsterlerden kaçmak için kadın kılığına girip Florida’ya giden bir kadınlar orkestrasına katılırlar.

Sevgililer Günü için 20 film

Joe arada erkek haline dönüp güzeller güzeli Sugar Kane (Marilyn Monroe) ile flört ederken, Jerry ise kadın haliyle bir milyonerin ilgisini çeker… Daha çok bir komedi olarak hatırlansa da romantik bir aşk filmi olduğu unutulmamalı.

 

Sevgililer Günü için 20 film

Çılgınlar Kraliçesi 1961
(Breakfast at Tiffany’s) Yönetmen: Blake Edwards

Truman Capote’nin aynı adlı novellasından esinlenen film, Holly (Audrey Hepburn) ile apartmandaki yeni komşusu Paul’ün (George Peppard) inişli çıkışlı ilişkisini anlatıyor.

Sevgililer Günü için 20 film

Sinema tarihinin en meşhur ve şık romantik komedilerinden biri… Hem açılış bölümü hem de o meşhur yağmurlu, kedili final sahnesiyle akıllarda kalan film, duyar duymaz herkesin hatırlayacağı “Moon River” şarkısıyla da tanınıyor.

 

Sevgililer Günü için 20 film

Annie Hall 1977
Yönetmen: Woody Allen

Woody Allen, New Yorklu komedyen Alvy Singer (Woody Allen) ile Annie Hall’un (Diane Keaton) inişli çıkışlı aşk hikâyesini, alışılmışın dışında yenilikçi bir senaryo, zaman içinde serbestçe dolaşan bir kurguyla anlatıyor… İnsan ilişkilerinin kırılganlığı ve karmaşık doğasını incelerken bazen güldürüyor bazen hüzünlendiriyor. Allen’ın film boyunca kameraya bakarak aşk ve hayat üzerine söylediklerini de unutmayalım.

Sevgililer Günü için 20 film

Allen, hâlâ en iyi filmi olarak görülen “Annie Hall”da gerçek hayatta da bir ilişki yaşadığı Diane Keaton ile beyazperdenin en unutulmaz ve sahici ilişkilerinden birine hayat veriyor. Komedileri küçümseyen Akademi dahi bu filme kayıtsız kalamamış ve en iyi film dahil 4 Oscar’ı takdim etmişti.

 

Sevgililer Günü için 20 film

Harry Sally ile Tanışınca 1989
(When Harry Met Sally) Yönetmen: Rob Reiner

1980’lerin sonu, 90’lı yılların ortalarında Hollywood’da romantik komedi altın çağını yaşadıysa bunun nedenlerinden biri belki de “When Harry Met Sally”nin başarısıydı… 1990’lar romantik komedisini şekillendiren isimlerden biri olan senaryo yazarı Nora Ephron, iki yakın arkadaşın beklenmedik şekilde romantikleşen ilişkisini “Annie Hall”dan esinlenen serbest bir hikâye kurgusuyla anlatıyordu.

Sevgililer Günü için 20 film

Birbirini çok iyi tanıyan, sırlarını ve dertlerini bilen Harry (Billy Crystal) ile Sally’nin (Meg Ryan) iki arkadaşın âşık olmasının yarattığı durumları, avantajları ve dezavantajlarıyla eğlenceli bir biçimde anlatan filmin kuşkusuz en unutulmaz sahnesi Meg Ryan’ın restorandaki orgazm taklidiydi.

 

Sevgililer Günü için 20 film

Bana Sevdiğini Söyle 1989
(Say Anything…) Yönetmen: Cameron Crowe

Lisenin sıradan öğrencilerinden Lloyd (John Cusack),okulun en başarılı, geleceği parlak öğrencisi Diane (Ione Skye) ile birlikte olmak ister. “Say Anything”i sıradan aşk filmlerinden ayıran yanı, öykünün gerçekçiliği, karakterlerin derinliği ve gençliğin enerjisi…

Sevgililer Günü için 20 film

Seyrederken kendi gençlik aşklarınızı hatırlıyorsunuz. Unutulmaz sahnesini ise galiba herkes biliyor: John Cusack, portatif kasetçalarla sevgilisinin evinin önünde Peter Gabriel’in “In Your Eyes” adlı şarkısını çalar.

 

Sevgililer Günü için 20 film

Bugün Aslında Dündü 1993
(Groundhog Day) Yönetmen: Harold Ramis

Zamanın baskısından kurtulmanın nelere kadir olabileceğini anlatan belki de en iyi film… Harold Ramis’in Danny Rubin’le birlikte yazdığı senaryo; küçük bir taşra kentinde geçen sıkıcı bir günü defalarca yaşamak zorunda kalan kibirli, duyarsız ve agresif bir hava durumu sunucusunun öyküsü olarak başlar…

Sevgililer Günü için 20 film

Önceleri kendini kapana sıkışmış gibi hisseden Phil (Murray) gerçek anlamda olgunlaşıp, zayıflıklarından arındıkça hayatın değerini anlar ve gerçek anlamda sevmeyi de öğrenir. Aşkın bazen çaba istediğini ve mutsuzluğumuzun nedenlerinin çoğu zaman kendi içimizde gizli olduğunu anlatan film, bugün artık “modern bir klasik” olarak anılıyor.

 

Sevgililer Günü için 20 film

Dört Nikah Bir Cenaze 1994
(Four Weddings and a Funeral) Yönetmen: Mike Newell

Gerçekten âşık olduğu kadınla evlenmek isteyen Charles ile arkadaşlarının öyküsü gösterime girdiği yılın en çok sevilen ve seyredilen filmlerinden biriydi. Richard Curtis’in dört nikah ve bir cenaze törenini takip eden, parlak fikirlerle dolu senaryosu utangaç, kibar ve duygularını açıklamakta zorlanan Charles (Hugh Grant) ile Amerikalı Carrie (Andie MacDowell) arasındaki romantik ilişkiyi ustalıkla geliştiriyordu.

Sevgililer Günü için 20 film

Gönül serüvenlerindeki yanlış kararlar, yanılgılar ve geri dönüşleri anlatan film, İngiliz usulü mizahıyla da öne çıkıyordu. Yönetmen Mike Newell’in ustalığından da büyük güç alan film, bugün modern İngiliz romantik komedisinin öncü filmi olarak kabul ediliyor.

 

Sevgililer Günü için 20 film

Aşk ve Para 1998
(Out of Sight) Yönetmen: Steven Soderbergh

Beklenmedik koşullar altında birbirlerinden hoşlanan bir banka soyguncusu (George Clooney) ile görevi onu yakalamak olan bir federal ajanın (Jennifer Lopez) hikâyesi…

Magazin - 11:15 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

NAMAZ VAKİTLERİ

11.07.2020 08:08:19
 • 03:39 İmsak
 • 05:35 Güneş
 • 13:15 Öğle
 • 17:13 İkindi
 • 20:44 Akşam
 • 22:31 Yatsı

YOL DURUMU

HAVA DURUMU

Bekir Pakdemirli kimdir

Bekir Pakdemirli kimdir

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin gelişiyle oluşturulan bakanlıklardan olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Bekir Pakdemirli tarafından yapılmaktadır. Bekir Pakdemirli, 1973 yılında İzmir’de doğdu. Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olan Pakdemirli, Başkent Üniversitesinde İşletme Yüksek Lisans ve Celal Bayar Üniversitesinde iktisat doktora çalışmalarını tamamladı. KARİYERİ Gıda, bilgisayar ve otomotiv alanında çeşitli şirketlerin kuruluşunda bulunan ve yöneticiliğini yapan Pakdemirli, çok […]
TÜM BİYOGRAFİLER
echo '
';