29° Açık
 • EURO
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home/kartalot/habernews.org/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 130
 • DOLAR
  Warning: number_format() expects parameter 1 to be float, string given in /home/kartalot/habernews.org/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 134

Yapılan Yeni Bir Çalışma, Mars’ın Oluşumu Teorilerini Değiştirebilir

Teknoloji - Şubat 14, 2020 11:21 am A A

Bilim insanlarının yaptığı yeni bir çalışma Mars’ın oluşumu ile ilgili teorileri değiştirebilir. Daha önceki çalışmalar Mars’ın Güneş Sistemi’nin ilk 2 ile 4 milyon yılları arasında oluştuğunu gösteriyordu. Ancak yapılan yeni bir çalışma, gezegenin oluşumunun erken aşamalarında yoğun çarpışmalara maruz kaldığını ve oluşumun 20 milyon yıl kadar sürmüş olabileceğini gösteriyor.

Mars’ın oluşumunu inceleyen bilim insanları, gezegenin yüzeyindeki oluşum izlerinin aradan geçen milyarca yıl içinde silinmesi nedeniyle gezegenin nasıl oluştuğu ve Güneş Sistemi’ndeki çarpışmaların gezegenin oluşumuna nasıl yön verdiğini belirlemekte zorlanıyorlar. Bu nedenle Mars’ın oluşumu, Kızıl Gezegen’den Dünya’ya ulaşan meteorlar incelenerek ortaya çıkarılmaya çalışılıyor. 

Dünya’da bu zamana kadar yaklaşık 61.000 meteor keşfedildi. Bu meteorların sadece 200 tanesinin Mars’tan geldiği tespit edilebildi. Bu 200 meteorun, Mars’ın daha geç dönemlerine ait olduğunu düşünen bilim insanları, meteorlardan yola çıkarak gezegenin oluşumuna dair ipuçları elde etmeye çalışıyorlar.

Mars'ın oluşumu

Mars’tan gelen meteorları inceleyen bilim insanları, demirle bir arada bulunma eğilimi gösteren tungsten ve platin gibi elementlere rastladılar. Bu tür elementler, gezegenlerin oluşumu sırasında mantodan gezegenin çekirdeğine doğru hareket etme eğilimi gösteriyorlar. 

Bu tür elementlerin bulunması, gezegenin çekirdeğinin oluşumundan sonra gökcisimlerinin uzun süre daha Mars’a çarptığını gösteriyor. Araştırmacılar, tungsten ve platin gibi elementlerin izotoplarına bakarak gezegenin oluşum tarihine de bakabiliyorlar. 

Mars'ın oluşumu

Southwest Araştırma Enstitüsü’nden Dr. Simone Marchi, Mars’ın erken dönemindeki büyük çarpışmaların gezegene platin ve altın gibi elementleri kazandırdığının daha önce de bilindiğini söylüyor. Marchi, “Bu süreci araştırmak için düzleştirilmiş parçacık hidrodinamiği çarpma simülasyonları yaptık. Modelimize göre, erken dönem çarpışmaları heterojen, mermer-kek benzeri bir Mars mantosuna neden oldu” dedi. 

Southwest Araştırma Enstitüsü’nden bilim insanlarının çalışması, Mars’ın oluşumu hakkında daha önce yapılan çalışmaların peşin hükümlere dayanabileceğini gösteriyor. Mars’tan Dünya’ya ulaşan meteorlar Kızıl Gezegen’in sadece bir bölgesinden geliyor. Bu da araştırmaların kapsamının dar kalmasına neden oluyor. Araştırmacılar, önümüzdeki yıllarda yapılacak Mars görevlerinden daha fazla kaya örneğinin getirilmesini bekliyorlar. Mars görevlerinden gelecek yeni örnekler, Mars’ın oluşumu hakkında daha kapsamlı bulguların ortaya çıkmasını sağlayacaktır. 

Teknoloji - 11:21 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

NAMAZ VAKİTLERİ

14.08.2020 11:58:06
 • 04:28 İmsak
 • 06:06 Güneş
 • 13:14 Öğle
 • 17:03 İkindi
 • 20:12 Akşam
 • 21:42 Yatsı

YOL DURUMU

HAVA DURUMU

Bekir Pakdemirli kimdir

Bekir Pakdemirli kimdir

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin gelişiyle oluşturulan bakanlıklardan olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Bekir Pakdemirli tarafından yapılmaktadır. Bekir Pakdemirli, 1973 yılında İzmir’de doğdu. Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olan Pakdemirli, Başkent Üniversitesinde İşletme Yüksek Lisans ve Celal Bayar Üniversitesinde iktisat doktora çalışmalarını tamamladı. KARİYERİ Gıda, bilgisayar ve otomotiv alanında çeşitli şirketlerin kuruluşunda bulunan ve yöneticiliğini yapan Pakdemirli, çok […]
TÜM BİYOGRAFİLER
echo '
';