Parçalı bulutlu
  • EURO 7.23
  • DOLAR 6.57

Ay’ın Adeta Satürn’e Benzediği Muhteşem Fotoğraf

Teknoloji - Mart 25, 2020 11:32 pm A A

Ay’ın muhteşem görüntüsü, fotoğrafçı Francisco Sojuel’in, Guatemala’daki Acetenango yanardağı kampına yaklaşık 10 kilometrelik yürüyüşünden sonra çekildi. Bu çarpıcı görüntü, Ay’ın yeni bir perspektifini gözler önüne serdi ve hafif hilal aşamasında Güneş doğmadan hemen önce çekildi. Fotoğrafta, Güneş tarafından Ay’ın etrafındaki bulutların aydınlatıldığı görülüyor.

Ay, Satürn’e benzedi:

Temiz bir gökyüzünün olduğu gecede çekilen fotoğrafta, yıldızların, Guatemala kasabaları ve dağların üzerinde parıldadığı görülüyor. Fotoğrafı çeken Sojuel, Ay’ın Satürn’e benzediği anı, inanılmaz olarak tanımladı ve “Bu, kamerayla yakalamayı başardığım en güzel anlardan biri. Fotoğrafa bakarken farklı duygular dile getirebilirsiniz.” dedi.

NASA, evrenimizi gösteren dünyanın dört bir yanından görüntüler barındıran Astronomy Picture of the Day adlı internet sitesinde çarpıcı görüntüyü paylaştı. Ajans, fotoğrafın altına, “Satürn neden bu kadar büyük görünüyor?” şeklinde esprili bir not düştü. Notta, bulutların Ay’ın önünden geçtiği belirtildi.

Fotoğrafçı Sojuel, elde ettiği görüntünün hayal gücünü uyandırdığını dile getirerek, “Çünkü başka bir gezegen gibi göründü” ifadelerini kullandı. Güneş Sistemi’nin Güneş’e yakınlık sırasına göre 6. gezegeni olan Satürn, etkileyici bir halka sistemine sahip. Satürn’ün halkaları ilk kez 1610’da Galileo Galilei tarafından fark edildi, ancak 1655’te Christiaan Huygens tarafından tanımlandı.

Satürn’ün halkaları, gezegen atmosferinin bulut tabakalarının çok az üzerinden başlayıp, gezegenin merkezinden 480.000 km uzaklığa kadar yayılıyor. Halkalar, buz ve kayaç parçacıklarından oluşuyor. Kalınlıkları ise büyük bir bölümünde birkaç yüz metreyi geçmiyor. Araştırmalara göre, Satürn’ün halkaları yüzde 90-95 oranında buzdan oluşuyor. Fakat halkaların oluşumuna ilişkin şimdiye kadar önerilen kuramlar halkaların bileşimindeki yüksek buz oranını açıklayamıyor.

Teknoloji - 11:32 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

NAMAZ VAKİTLERİ

31.03.2020 16:30:35
  • 05:15 İmsak
  • 06:42 Güneş
  • 13:13 Öğle
  • 16:46 İkindi
  • 19:35 Akşam
  • 20:56 Yatsı

YOL DURUMU

HAVA DURUMU

Bekir Pakdemirli kimdir

Bekir Pakdemirli kimdir

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin gelişiyle oluşturulan bakanlıklardan olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Bekir Pakdemirli tarafından yapılmaktadır. Bekir Pakdemirli, 1973 yılında İzmir’de doğdu. Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olan Pakdemirli, Başkent Üniversitesinde İşletme Yüksek Lisans ve Celal Bayar Üniversitesinde iktisat doktora çalışmalarını tamamladı. KARİYERİ Gıda, bilgisayar ve otomotiv alanında çeşitli şirketlerin kuruluşunda bulunan ve yöneticiliğini yapan Pakdemirli, çok […]
TÜM BİYOGRAFİLER