MENÜ
22° Açık
  • EURO 6.36
  • DOLAR 5.77

Sürücü (Driver) Güncellemek Bilgisayar İçin Neden Tehlikeli?

Teknoloji - Ekim 21, 2019 3:30 pm A A

Bilgisayarlarımızın tamamı bazı temel donanımlardan oluşuyor. Mouse, ekran kartı, harici disk gibi pek çok donanım sayesinde bilgisayarlar çalışıyor ve bu donanımların gücüne göre de belli bir kullanım kalitesi sunuyor. Tabii bu donanımları kullanabilmek için söz konusu donanıma ait bir driver yani sürücüyü bilgisayara kurmak gerekiyor. Peki güncellemeler?

Eskiden alınan donanımın yanında CD olarak verilen bu sürücüler artık aldığınız donanımın resmi internet sitesinden indirilebiliyor. Sürücüyü başarılı bir şekilde kurdunuz ve donanımı kullanmaya başladınız fakat bazı durumlarda bu donanım sürücüleri için bir güncelleme gerektiğini hissediyorsunuz. Bu güncellemelere pek çok yerden ulaşabilirsiniz ama ne kadar güvenli olduğu her zaman tartışılıyor.

ekran kartı, driver booster

Bazı temel donanım bileşenleri Windows Update tarafından zahmetsizce güncellenebiliyor fakat bazı donanımlar için gereken güncellemeler epey uğraş gerektiriyor. Bu uğraştan kaçınmak içinde Drive Booster gibi üçüncü parti uygulamalar kullanılıyor. İşinizi oldukça kolaylaştıran bu uygulamaların tehlikeleri ne kadar biliniyor?

Driver (sürücü) güncellemenin tehlikeleri:

ekran kartı, driver, güncelleme, driver booster

Sahte veya sertifikası bitmiş sürücülerin devam ettirilmesiyle birlikte gelen tehlikelere açık olur bilgisayarınız. Her zaman doğru güncelleme yakalanamazsa donanım problemleri yaşayabilirsiniz. Sahte ve sertifikası bitmiş driver güncellemelerinin yaratacağı açıklar güvenlik duvarınızı zayıflatırlar. Bilgisayarınızda oluşan açıklar nedeniyle söz konusu donanımlarınıza kısıtlama olmaksızın ulaşabilme imkanı oluşur.  Bu açıklar sürücü imzalama sürecinde aksamalar yaratabildiği için bilgisayarınızda bir anda istemediğiniz yazılımların yüklenmiş olduğunu görebilirsiniz.  Kullandığınız donanımların arayüzlerine sınırsız erişim imkanı olan driver güncellemelerinin yapabileceklerinin sınırı yok. UEFI birimine müdahale edilerek yazılım ve arabirim arasında dengesizlik oluşmasına neden olabilir.  Driver güncellemesi ve bilgisayar uyumsuzluğu oluşabilir, bunun sonucunda donanımınız kullanılmaz hale gelebilir.

Peki Driver güncellemek neden bilgisayar için tehlikeli?

driver booster, error, güncelleme, tehlike

En çok kullanılan donanım üretici firmaların ürünleri ve bu ürünler için yapılmış driver güncellemeleri incelendiğinde ortaya çok büyük bir problem çıkıyor; bu driver güncellemelerinin neredeyse tamamında bilgisayarınız için oldukça tehlikeli açıklar bulunuyor. Bu açıklar bilgisayarınızı tamamen savunmasız hale getirebiliyor yada donanımlarınızın kullanım işlevlerinde büyük problemlere yol açabiliyor. 

Pek çok zararlı yazılım bu açıkları kullanarak donanımlarınıza ve bilgisayarınıza kolaylıkla sızabiliyor ve bazen siz bunun farkında bile olmayabiliyorsunuz. Bu konuda en büyük sorun Wİndows’un ta kendisi, çünkü bu işletim sistemi sertifikası sonlanmış olan yada sahte olan sürücülerle bile çalışmaya devam ediyor. Çalışmakta olan bu sürücülere bir de içi açıklarla dolu güncellemeler geldiğinde ortalık bayram yerine dönüyor. 

Bu açıklar bazen bilgisayarınızda donanımların tamamının arayüzüne ulaşabilirken, bazen istemediğiniz hatta adını bile duymadığınız, genelde kötü amaçlı olan yazılımları bilgisayarınıza yükleyebiliyor. Driver güncellemeleri konusuna bir de Driver Booster gibi tam olarak güven vermeyen üçüncü parti uygulamalar da giriyor.

Driver Booster gibi üçüncü parti uygulamalar kullanmak riskli mi?

driver booster, tehlike, ekran kartı

Kısa bir cevap vermek gerekirse, evet. Çünkü bu tip üçüncü parti uygulamalar ciddi sorunlara neden olabiliyorlar. Driver güncellemelerinin son sürümleri genellikle kararsız bir yapıda oluyor ve Driver Booster gibi devamlı güncelleştirme yakalayan uygulamalar da, donanımınız sorunsuz çalışıyor olsa bile bu güncellemeyi indirip, donanım kullanımınızı etkileyebiliyor. 

Son sürümler bazen deneme amaçlı yada sonradan yapılan küçük güncelleştirmelerle düzeltilecek şekilde yapılıyorlar. Bunlar tam olarak sonuç alınamamış, kararsız yapıda olabiliyorlar. Normalde sorunsuzca çalışan donanımınıza bu güncelleştirmeyi yüklediğinizde elbette sorun yaşamamanız imkansız bir durum.

Driver güncellemelerinde en çok çıkan sürüm, her zaman en iyisidir demek asla doğru değil. Sizin bilgisayarınızın yapısı, donanımınızın bu bilgisayara ve diğer donanımlara uyumunu gözeterek bu güncelleştirmeleri incelemekte fayda var. Eğer sorunsuz çalışan bir donanımınız varsa, herhangi bir driver güncelleştirmesi indirerek gereksiz bir risk almanıza hiç gerek yok. 

Teknoloji - 3:30 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

NAMAZ VAKİTLERİ

09.11.2019 15:54:10
  • 06:10 İmsak
  • 07:37 Güneş
  • 12:53 Öğle
  • 15:34 İkindi
  • 17:59 Akşam
  • 19:21 Yatsı

YOL DURUMU

HAVA DURUMU

Bekir Pakdemirli kimdir

Bekir Pakdemirli kimdir

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin gelişiyle oluşturulan bakanlıklardan olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Bekir Pakdemirli tarafından yapılmaktadır. Bekir Pakdemirli, 1973 yılında İzmir’de doğdu. Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olan Pakdemirli, Başkent Üniversitesinde İşletme Yüksek Lisans ve Celal Bayar Üniversitesinde iktisat doktora çalışmalarını tamamladı. KARİYERİ Gıda, bilgisayar ve otomotiv alanında çeşitli şirketlerin kuruluşunda bulunan ve yöneticiliğini yapan Pakdemirli, çok […]
TÜM BİYOGRAFİLER

instagram takipci hile instagram begeni hile salda gölü